Gabinet beauty spa

Podologia

zdrowe nogi

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy.

Podolog samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi lub kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Podolog wspiera swoją pracą lekarzy dermatologów i diabetologów.

Podolog przygotowany jest do fachowej obsługi pacjentów z grup ryzyka, takich jak: cukrzycy, chorzy na hemofilię czy reumatycy.

Wywiad i badanie podologiczne umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożeń i skierowanie pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty co zwiększa szanse zatrzymania dalszych patologicznych zmian, nie tylko w obrębie stopy.

Podolog występuje jako doradca udzielając wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp i stosowania specjalistycznych preparatów kosmetycznych. Posiada wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmaceutycznych, protetycznego odciążania szczególnie zagrożonych stóp za pomocą specjalistycznych opatrunków i ortez.

Gabinet dermokosmetyczny - objęty jest patronatem Stowarzyszenia Zdrowe Nogi. Zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowany personel certyfikowany przez Zdrowe Nogi.

Czym zajmuje się podolog?

- fachowe skracanie paznokci,
- zabiegi na paznokciach wrastających,
- usuwanie hiperkeratozy i modzeli,
- protetyka paznokci - odbudowa,
- zabiegi na zrogowaciałym naskórku,
- usuwanie odcisków i modzeli,
- kuracje przeciwgrzybicze,
- masaż stóp i podudzi,
- zabiegi terapeutyczne,
- korekta zniekształconych paznokci,
- ortonyksja, czyli sporządzanie indywidualnych klamer na wrastające paznokcie

Ortezy z żelu polimerowego

Ortezy służą do odciążania zagrożonych miejsc specjalnymi wkładkami zapewniającymi skuteczną profilaktykę i ochronę, są przyjazne dla skóry (nie powodują reakcji alergicznych), zapewniają komfort chodzenia w każdym obuwiu. Chronią przed otarciami i modzelami. Ortezy delikatnie przylegają do skóry i nie są odczuwalne.

Sulci-Protector - klamry korygujące

Rurki Sulci - Protector zalecane są w przypadku stwierdzenia niewielkiego wrastania paznokcia. Za pomocą pincety anatomicznej nasuwa się rurkę na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokci. Klamry zalecane są w przypadku stwierdzenia wrastania paznokcia na skutek deformacji płytki paznokciowej. Metoda skuteczna w korekcji bolesnych dolegliwości. Klamra naklejana jest na płytkę paznokciową. Naklejanie jest bezbolesne. Klamrę można zakładać na paznokcie z lekkim lub zaleczonym stanem zapalnym.

Jak prawidłowo pielęgnować paznokcie u stóp?

Żaden paznokieć nie rośnie tak samo jak inny, poza tym w przypadku palców stopy należy uwzględnić również kryteria zewnętrzne, takie jak np. nacisk buta. Zatem można ustanowić jedynie niewiele ogólnie obowiązujących reguł. Paznokieć należy przycinać zgodnie z jego naturalnym kształtem. Naturalny kształt poznajemy po kształcie czubka palca nogi. W razie potrzeby należy zaokrąglić rogi. Ale uwaga: paznokcia nigdy nie wolno przycinać za krótko a rogów wycinać zbyt głęboko. Paznokcie skracamy przy pomocy prostych lub lekko zaokrąglonych (wygiętych) cążek do paznokci. Alternatywą może być obcinacz do paznokci.

Co należy robić aby unikać wrastania paznokci?

1. Paznokcie należy już od dziecka obcinać prosto bez wycinania kątów paznokcia. Nie obcinać paznokci bardzo krótko, szczególnie u osób uprawiających sport.
2. Starannie dobierać obuwie - rozmiar buta, również jego szerokość. Buty sportowe dobierać do rodzaju sportu. Buty na wysokim obcasie nosić zabezpieczając palce ortezami.
3. W przypadku nagłego wzrostu ciężaru ciała, również w ciąży, korzystać z pielęgnacji w gabinecie specjalistycznym. Stosować profilaktycznie tamponadę i ortezy (dostępne w naszym gabinecie).
4. Przy skłonności do wrastania paznokci systematycznie "wyprowadzać" paznokieć w gabinecie podologicznym. Zwracać szczególną uwagę na chorych na cukrzycę. W tych przypadkach to nie luksus lecz konieczność.
5. Stosować odpowiednie kosmetyki indywidualnie dobrane przez specjalistę oraz środki zmiękczające płytkę paznokciową.

Jak powstają modzele?

Nadmierne rogowacenie skóry (modzelowatość), modzele i odciski (nagniotki) powstają na skutek podrażnienia lub przerywanego ucisku na pewne obszary skóry. Podrażnienie i przerywany ucisk mogą powstawać na skutek niewłaściwego obuwia, nadmiernej wagi ciała, przemieszczeń statycznych, nadmiernie długiego pozostawania w pozycji stojącej i zniekształceń. Bodźce lub ucisk, które są przenoszone z zewnątrz do skóry, są przechwytywane przez obwodowy lub czuciowy układ nerwowy i kierowane poprzez rdzeń kręgowy do mózgu. Z centralnego miejsca mózgu odczucie (doznanie) to jest przekazywane dalej do naczynioruchowego układu nerwowego. Na skutek reakcji następuje w podrażnionym miejscu rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Na skutek tego dochodzi następnie do zwiększonego ukrwienia (przepływu krwi) warstwy rozrodczej naskórka. Warunkuje to spotęgowane nowe wytwarzanie się komórek i odrzucanie komórek. Nowe komórki, znajdujące się w drodze na powierzchnię skóry celem łuszczenia się zaczynają przeważać w podrażnionym miejscu. Na skutek tego dochodzi w tym miejscu do zgrubienia skóry, która rogowacieje na skutek ciągłego nacisku. Rogowacenie może przybierać różne rozmiary i intensywność.

Stopa cukrzycowa

Występuje u diabetyków. Dolegliwości związane ze stopą cukrzycową to: stopa z nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, problemy z gojeniem skóry, skłonność do grzybicy stóp i paznokci, przewlekłe stany zapalne, ogólna suchość skóry, której często towarzyszy przerost warstwy rogowej w podeszwie stopy. Profesjonalna pielęgnacja stóp jest dla diabetyków niezwykle istotna. Stopie cukrzycowej bardzo często towarzyszą wrastające paznokcie, modzele i nagniotki, z którymi trudno uporać się samemu. Nawet najmniejsze skaleczenie może wywołać długotrwały stan zapalny i w konsekwencji prowadzić do groźnych powikłań.


Więcej informacji na temat dolegliwości stóp, metod leczenia, korekcji, profilaktyki i pielęgnacji kosmetycznej udzielimy Państwu w gabinecie lub pod nr telefonu +48 91418929 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Goleniów Beauty&Spa - masaże, manicure, pedicure, mikrodermabrazja, zabiegi wyszczuplające, pielęgnacja twarzy.

Goleniów ul.Pocztowa 44 (| piętro)